• Pedagog szkolny

• mgr Agata Perka

dyżur w szkole

Drogi Uczniu

Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

- Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny

- Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem

- Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej

- Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać

- Chciałbyś z kimś porozmawiać

- Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób (wolontariat)

- Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić

Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić

Drogi Rodzicu

Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

- Niepokoi Cię zachowanie dziecka

- Chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach

- Masz pytanie dotyczące wyników w nauce dziecka i jego funkcjonowania w szkole

- Potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania

- Masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić

- Szukasz pomocy

Zadania pedagoga szkolnego

Do szczegółowych zadań pedagoga szkolnego należy  m.in.: dokonywanie okresowej analizy sytuacji wychowawczej w szkole, udzielanie rodzicom porad wychowawczych, pomoc nauczycielom w rozwiązywaniu trudności wychowawczych, organizowanie pomocy w likwidowaniu niepowodzeń szkolnych oraz zaburzeń rozwojowych, organizowanie opieki nad dziećmi zaniedbanymi i opuszczonymi, udzielanie pomocy w wyborze kierunku dalszej nauki i zawodu.

Zadania pedagoga szkolnego wynikające z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003 r.  w sprawie zasad  udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach:

•   rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych,
        •   diagnozowanie środowiska ucznia,
        •   określanie form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznanych potrzeb,
        •   organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli,
        •   podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki,
        •   planowanie i koordynowanie zadań realizowanych przez szkołę na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie wyboru przez uczniów kierunku kształcenia i zawodu,

W ramach pracy profilaktyczno-wychowawczej pedagog szkolny:

•   rozpoznaje warunki życia i nauki uczniów,
        •   pomaga w rozwiązywaniu trudnych sytuacji szkolnych i rodzinnych,
        •   opiekuje się uczniami szczególnej troski, współpracując z organizacjami szkolnymi i pozaszkolnymi,
        •   kształtuje pozytywne postawy społeczne wśród dzieci i młodzieży (systematyczne rozmowy, pogadanki, porady, warsztaty, zajęcia integracyjne),
        •   realizuje programy profilaktyczno-wychowawcze,
        •   dokonuje oceny wychowawczej w szkole ze szczególnym uwzględnieniem uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
        •   czuwa nad realizacją obowiązku szkolnego,
        •   kontroluje postępy w nauce uczniów zagrożonych, drugorocznych,
        •   udziela pomocy w wyborze dalszego kształcenia,
        •   udziela porad rodzicom,

Pedagog szkolny zabiega również o pomoc socjalną dla uczniów poprzez:

•   dbanie o bezpłatne dożywianie uczniów z ubogich rodzin,

Ponadto pedagog szkolny:

•   udziela uczniom pomocy w dziedzinie napięć psychicznych spowodowanych
          niepowodzeniami szkolnymi czy konfliktami rodzinnymi,
        •   wnioskuje do sądu sprawy zaniedbań środowiskowych wobec ucznia,
        •   prowadzi profilaktykę uzależnień,
        •   promuje zdrowy styl życia,
        •   stale współpracuje z organizacjami i instytucjami zainteresowanymi problemami
          opieki, wychowania i edukacji młodego człowieka,

Zasady pedagogiczne obowiązujące pedagoga szkolnego

• Zasada dyskretnej opieki, która wynika z prawa dziecka do godności osobistej i szczególnej właściwości okresu dojrzewania jaką jest nadwrażliwość na naruszenie prywatności. Pedagog zawsze stara się być taktowny, unika ostentacyjnego udzielania pomocy, okazywania litości, by nie zawstydzić lub upokorzyć.
        • Zasada odpowiedzialności za pełny rozwój każdego ucznia, bo każde dziecko jest najwyższą wartością. Pedagog stara się poznać indywidualne możliwości każdego ucznia, jego warunki rodzinne, społeczne i wiedzę tę wykorzystuje organizując proces wychowania.
        • Zasada ufności opiekuńczej, która wynika z konieczności wzbudzania w uczniach przeświadczenia, że pedagog jest tą osobą, u której zawsze znajda wsparcie i pomoc. Pedagog stara się, żeby uczniowie widzieli w nim przyjaciela, do którego mogą się zwrócić w każdej sprawie.
        • Zasada podmiotowości ucznia, która wynika z założenia, że dziecko jest podmiotem wszystkich działań. Pedagog stara się wyrabiać u uczniów poczucie odpowiedzialności za siebie i swoich kolegów.
        • Zasada bezwzględnej walki z zagrożeniami rozwoju uczniów. Rola pedagoga wymaga ogromnego wyczulenia na wszelkie nieprawidłowości, wypaczenia i deformacje zarówno w życiu szkolnym, jak i najbliższym środowisku.